Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 22:13:02 -6h
Tokio (Japonia) 12:13:02 +8h
Sydney (Australia) 13:13:02 +9h
Londyn (Anglia) 03:13:02 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Euro silne po dobrych danych z Niemiec i komentarzach z ECB

10.10.2017 11:21 wtorek

 Kluczowe informacje z rynków:

 
§  Japonia: Saldo rachunku bieżącego Japonii w sierpniu znalazło się na poziomie 2380,4 mld JPY wobec oczekiwań na poziomie 2260 mld JPY.
 
§  Australia: Indeks zaufania biznesu w Australii znalazł się na poziomie 7 pkt. wobec poprzedniej wartości na poziomie 5 pkt.
 
§  Szwajcaria: Stopa bezrobocia w Szwajcarii (wyrównana sezonowo) wyniosła we wrześniu 3,1%, co jest wynikiem mniejszym od spodziewanych 3,2%.
 
§  Niemcy: Bilans handlu zagranicznego w Niemczech w sierpniu znalazł się na poziomie 21,6 mld EUR wobec oczekiwań na poziomie 20 mld EUR i poprzedniej zrewidowanej wartości na poziomie 19,3 mld EUR
. Dynamika eksportu w sierpniu w ujęciu mdm wyniosła 3,1% wobec oczekiwań na poziomie 1%, natomiast dynamika importu wyniosła 1,2% przy oczekiwanych 0,5%.
 
Naszym zdaniem: Początek wtorkowej sesji jest słaby dla amerykańskiego dolara. Waluta USA traci na wartości m.in. wobec japońskiego jena. Na wykresie USD/JPY już pod koniec minionego tygodnia pojawiła się presja spadkowa po tym, jak pojawiły się zapowiedzi kolejnego testu rakietowego w Korei Północnej. 

Wzrost napięcia w tym rejonie świata korzystnie wpływa na japońskiego jena, posiadającego status „bezpiecznej przystani”. Niemniej, spadki na wykresie USD/JPY mogą być przejściowe, zwłaszcza że ostatnie dane makro ze Stanów Zjednoczonych były dobre – mimo zaburzeń danych przez efekt huraganu Harvey widać (chociażby po stabilnym wzroście poziomu wynagrodzeń), że sytuacja na rynku pracy w USA jest stabilna.
 
 

 
Wykres dzienny BOSSAUSD
 

 
Wykres dzienny USD/JPY


Ostatnie kilka sesji to także okres delikatnych wzrostów notowań eurodolara. Dzisiaj rano zwyżka przybrała na dynamice, a kurs EUR/USD dotarł do najwyższego poziomu od tygodnia, oscylując w okolicach 1,1780. W przypadku euro, wsparciem dla notowań wspólnej waluty już wczoraj były znacznie lepsze od oczekiwań dane dotyczące produkcji przemysłowej w Niemczech za sierpień. Dzisiaj do tego pozytywnego obrazu przyczyniły się z kolei zaskakująco dobre dane dotyczące handlu zagranicznego w Niemczech, w tym lepsze od oczekiwań dynamiki eksportu oraz importu.
 
Nie bez znaczenia dla wyceny wspólnej europejskiej waluty pozostają kwestie polityki monetarnej w strefie euro. Wczoraj wieczorem na ten temat wypowiedziała się Sabine Lautenschläger z władz Europejskiego Banku Centralnego, która zachęciła EBC do zmniejszenia skali skupu aktywów. Za kilka tygodni EBC faktycznie ma podjąć decyzję na ten temat, więc jakiekolwiek komentarze ze strony jego członków znajdują się w centrum uwagi inwestorów.
 
Wykres dzienny EUR/USD
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
 
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: